Udostępnij
Skomentuj

Jak rozciągnąć spodnie?

Kupiłaś za małe spodnie? Twoje rurki skurczyły się w praniu? A może przytyłaś? Co zrobić, kiedy spodnie są zbyt ciasne?

 

Łatwiej zapobiegać niż... rozciągać

Przede wszystkim podczas zakupów pamiętaj o wybieraniu odpowiedniego rozmiaru. Nie kupuj spodni, których nie możesz dopiąć licząc, że z czasem się rozciągną. Kupując przez Internet sprawdź tabelę rozmiarów- nie zawsze rozmiar M czy L ma dokładnie taką samą długość i szerokość. Zmierz centymetrem swoje spodnie i porównaj z informacjami na stronie, a rozciąganie nie będzie potrzebne. Pamiętaj też, że zakupione ubranie możesz przez jakiś czas zwrócić lub zgłosić reklamację- jeśli nie trafiłeś z rozmiarem, to najlepsza opcja. Po zakupie dbaj o spodnie- pierz je w odpowiedniej temperaturze. Zazwyczaj wystarczy przeczytać oznaczenia z metki, na której producent umieszcza informacje o bezpiecznej temperaturze prania i prasowania. Przestrzegaj ich, co spodnie jeansowe czy bawełniane mogą się skurczyć pod wpływem wysokiej temperatury.

Nie każde spodnie da się rozciągnąć!

Mimo szczerych chęci- istnieją materiały, których nie będziemy w stanie rozciągnąć żadnym sposobem. Spodnie od garnituru są tu klasycznym przykładem. Jeśli kupimy za mały rozmiar będą bardzo opięte albo nie będziemy w stanie ich założyć. Tu jedynym wyjściem będzie zaniesienie spodni do krawca, wymierzenie się na długość i szerokość i przeszycie nogawek, tak aby pasowały w pasie, biodrach, udach i łydkach. Podobnie jest ze skórzanymi spodniami ze streczem- skóra zazwyczaj trochę rozciągnie się samoistnie podczas chodzenia, ale niewiele możemy zrobić, żeby jej pomóc.

Jak rozciągnąć spodnie jeansowe?

Jeans to tak naprawdę specyficzny rodzaj bawełny połączony z elastanem, czasem poliestrem. W zależności od procentowej ilości elastanu w składzie jeansy są odpowiednio mniej lub bardziej rozciągliwe. Im więcej elastanu- tym są elastyczniejsze, bardziej dopasowują się do nóg, ale równocześnie łatwiej je rozciągnąć. Poliestr ma za zadanie utrzymać spodnie w odpowiedniej formie, a więc przywraca je do pierwotnej postaci. Spodnie z dodatkiem poliestru może być trudniej rozciągnąć, a nawet jeśli się to uda, po czasie mogą z powrotem się zmniejszyć.

Najprościej jest poszerzyć spodnie jeansowe w udach i łydkach, bo tam splot ciągnie się poziomo. W pasie bywa to nieco trudniejsze, ze względu na bardziej skomplikowane szycie. Jednak nie jest to niemożliwe. Zazwyczaj podczas używania, chodzenia w jeansach, szczególnie obcisłych rurkach, materiał samoistnie się rozciąga. Dlatego jeśli spodnie są minimalnie za małe i tylko lekko uciskają w pasie czy kroku spróbujmy w nich pochodzić, siadać, porobić kilka przysiadów, pozginać nogi. Być może okaże się, że specjalne zabiegi nie są konieczne. Co zrobić, jeśli takie metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu?

Woda rozmiaru doda

Najłatwiejszym sposobem na rozciągnięcie spodni dresowych lub jeansowych jest użycie wody i własnego ciała.

  1. Włóż spodnie na nogi, dopnij je w pasie.
  2. Spryskaj za ciasne miejsca wodą tak, aby były wilgotne.
  3. Chodź, skacz, rób przysiady, wykroki, wyginaj i podnoś nogi. Zostań na chwile w pozycji, w której materiał ma szansę się rozciągnąć.
  4. Jeśli to konieczne- zwilż spodnie ponownie i powtórz sesję.
  5. Po zdjęciu spodni ponaciągaj je w problemowych miejscach. Ciągnij energicznie, ale nie za mocno.
  6. Nałóż problematyczna część nogawki na szerszy od nogi przedmiot i zostaw na jakiś czas.
  7. Jeśli chcesz rozciągnąć spodnie na długość, po zmoczeniu złap je w pasie i na końcu, w nogawkach i wielokrotnie rozciągaj.

Jak rozciągnąć spodnie w praniu?

Choć w pralce spodnie zazwyczaj się kurczą, można próbować rozciągnąć je w praniu ręcznym. Wypierz parę w letnie wodzie, a następnie wypłukuj w dużej ilości zimnej wody. Nie wyciskaj, mokre powieś na suszarce, przypinając je żabkami jak najszerzej. Pozwól wodzie spływać z całej długości nogawki i pozostaw aż do wyschnięcia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)