Udostępnij
Skomentuj

Jak mierzyć ubrania? Jakie są rozmiary ubrań - tabela

Coraz chętniej kupujemy ubrania przez Internet. Aby jednak zakupy się powiodły, musimy dobrze dobrać odzież pod względem rozmiaru. Jak to zrobić?

Jak poprawnie mierzyć ubrania?

Aby zminimalizować ryzyko niewłaściwie dobranej garderoby, należy kierować się zasadą, że najpierw mierzymy siebie, a następnie odzież. W tym celu niezbędna będzie miarka krawiecka. Jeżeli mamy taką możliwość, poprośmy także drugą osobę o pomoc. Wówczas pomiar na pewno będzie bezbłędny.

Sylwetkę należy mierzyć rano i na czczo, nie opinając jej. Ważne jest również to, aby stać wyprostowanym i mieć na sobie lekkie ubranie, a najlepiej samą bieliznę. Dzięki temu nic nie zaburzy pomiaru.

Jakie są rozmiary ubrań?

W opisach odzieży damskiej i męskiej stosuje się różne typy oznaczeń, w zależności od kraju. W Polsce są to dobrze nam znane, dwucyfrowe liczby, na przykład 38, 40, 46. Międzynarodowe oznaczenia zaś posługują się literami S, M, L. Również z ich rozpoznaniem zwykle nie mamy problemu. Co jednak jeżeli kupujemy odzież w amerykańskich lub angielskich sklepach. Wówczas pomocne mogą okazać się poniższe tabele.

  1. Rozmiary ubrań – Polska

Dzięki poniższej tabeli dowiemy się, jak dobrać rozmiar ubrań. Wystarczy, że za pomocą metra krawieckiego zmierzymy swój obwód w biuście, talii i biodrach (a panowie określą obwód klatki piersiowej, pasa i wzrost), a poznamy odpowiedni dla nas rozmiar odzieży. Aby ułatwić właściwy dobór garderoby, uszeregowaliśmy rozmiary ubrań od najmniejszego do największego.

Odzież damska

Odzież męska

  1. Miara amerykańska ubrań

Rozmiary damskie

Rozmiary ubrań męskie

  • Miara angielska ubrań, która jest nieco zbliżona do amerykańskiej

W przypadku odzieży męskiej rozmiary angielskie pokrywają się z rozmiarami amerykańskimi. Warto przy tym jednak pamiętać, iż są to wartości jedynie orientacyjne. Rozmiary odzieży oferowanej przez poszczególnych producentów mogą odbiegać od powyższych standardów. Wówczas musimy dobrze się zmierzyć, dopasowując parametry naszego ciała do rozmiarów danego ubrania.

Powyższe tabele są jednak pomocne, jeżeli zastanawiamy się, jak odczytywać rozmiary ubrań. Czasem producent odzieży informuje, że rozmiarówka jest zaniżona lub zawyżona. Co to w praktyce oznacza? W pierwszym przypadku pasować będą na nas ubrania o rozmiar większe od naszego standardowego rozmiaru. W drugim zaś o rozmiar mniejsze.

Rozmiary ubrań chłopców i dziewczynek

W przypadku chłopców i dziewczynek do czynienia mamy z ujednoliconymi rozmiarami, które dobiera się w zależności od wieku i wzrostu dziecka, a nie płci.

Powyższa tabela daje nam wskazówki ku temu, jak mierzyć ubrania dziecięce. Wystarczy, że będziemy znać wzrost dziecka a dopasujemy odpowiednio rozmiar odzieży. Na uwadze warto mieć jednak także posturę naszej pociechy. Jeżeli jest ona wyjątkowo drobna, wówczas zdecydujmy się na mniejszy rozmiar. Dzięki temu unikniemy zbyt obwisłych ubrań.

Podsumowując, kupując odzież on-line każdorazowo sprawdźmy rozmiarówkę producenta. Może ona bowiem różnić się od standardowych rozmiarów, jakie znamy i jakie zostały zawarte w powyższych tabelach.

W przypadku noworodków i niemowląt do czynienia mamy z jeszcze innymi rozmiarami, które przedstawia poniższa tabela.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)