Udostępnij
Skomentuj

Zdjęcia do dowodu- jak się ubrać?

Jak należy się przygotować przed wizytą u fotografa? Co ubrać? Na jakie dodatki się zdecydować?

Dowód osobisty jest dokumentem o określonym terminie użytkowania, który podlega wymianie co 10 lat. Wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku o wydanie nowego egzemplarza oraz wyrobienia zdjęcia do dowodu osobistego. Jak się ubrać do zdjęcia?

Ubiór do zdjęcia do dowodu

Fotografia zamieszczona w dokumencie będzie naszą wizytówką przez najbliższą dekadę. Będziemy pokazywać ją pracownikom urzędów, banków i wielu innych instytucji. Z pewnością każdy z nas chce wyglądać na niej efektownie, elegancko i atrakcyjnie. Strój ma w tym przypadku duże znaczenie. Mimo, że zdjęcia biometryczne obejmują tylko głowę, szyję i fragment ramion, warto dobrze przemyśleć swoją stylizację. Powinna ona współgrać z naszym wyglądem i charakterem fotografii. Dowód osobisty jest oficjalnym dokumentem, dlatego również nasz wizerunek powinien być oficjalny. Najlepiej postawić na elegancję i sprawdzone, proste rozwiązania, takie jak klasyczna, gładka koszula połączona z marynarką lub żakietem. Dobrze jest wybierać delikatne, stosowane kolory, takie jak biel, biel w połączeniu z  czernią, czy pastelowy błękit i róż. Na zdjęciu do dowodu chcemy wyglądać atrakcyjnie, dlatego warto postawić na twarzowe, dobrze współgrające z naszą karnacją odcienie. Nie należy przesadzać z ilością wzorów i ozdób, ponieważ będą one odciągały uwagę od twarzy i niepotrzebnie skupiały ją na stroju. Świetnie sprawdzą się koszule i bluzki z kołnierzem, które nadają eleganckiego wyglądu. Niewskazane są golfy, bluzy z kapturem, czy dodatki w postaci zawiązanych na szyi apaszek lub szali. Lepiej w ogóle ich nie zakładać, bo fotograf prawdopodobnie i tak każe nam je zdjąć.

 Rady te są uniwersalne i sprawdzą się zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny. Wiele osób zastanawia się również, jak ubrać dziecko do zdjęcia do dowodu? Zasady są dokładnie takie same. Unikamy jaskrawych kolorów i zbyt intensywnych wzorów. Dobrze będą wyglądały jednobarwne bluzeczki z kołnierzykiem lub popularne koszulki polo.

Jaka fryzura?

U panów ten problem prawdopodobnie nie wystąpi, jednak panie mogą mieć spory kłopot z wyborem fryzury do zdjęcia dowodowego. Oczywiście, najważniejsze jest, aby uczesanie było schludne i staranne. Aparat z pewnością wychwyci nieumyte i potargane włosy, dlatego dobrze zadbać o ich świeżość i gładkość. Preferowane są proste fryzury: lekkie koki, luźno opadający warkocz, czy koński ogon lub rozpuszczone włosy, które można bez problemu zaczesać na bok, tak by spełniany warunki zdjęć biometrycznych. Pewnie wiele z was zastanawia się, dlaczego na zdjęciu do dowodu trzeba mieć odsłonięte ucho? Odpowiedź jest dość prosta. Uszy są bardzo charakterystyczne i uwydatnienie ich na zdjęciu ułatwia identyfikację. Dodatkowo, zakładając włosy za uszy odsłaniamy dokładnie twarz, zapobiegając zacienieniu jakiejkolwiek jej części. Odsłonięte ucho jest elementem koniecznym każdego zdjęcia do dowodu, dlatego należy o tym pamiętać wybierając odpowiednią fryzurę.

Dodatki do ubioru

Wcześniejsza część tekstu wspomina, że na czas wykonywania zdjęć biometrycznych należy zrezygnować z szalików i apaszek. Niedozwolone są również nakrycia głowy. Wyjątek stanowią względy religijne, jednak również wtedy konieczne jest odsłonięcie całej twarzy oraz uszu. Problemu nie stanowi natomiast delikatna biżuteria, która z pewnością doda nam uroku i elegancji. Kobiety często zastanawiają się, czy na zdjęciach do dowodu można mieć kolczyki. Jeżeli są one niewielkie i nie zasłaniają uszu ani szyi, jak najbardziej można je założy. Sprawdzą się małe wkrętki, jednak z dużych kolczyków lepiej zrezygnować.

Czy do zdjęcia do dowodu można mieć makijaż?

Oczywiście. Jest to nawet wskazane, jeżeli chcemy ładnie wyglądać i ukryć ewentualne niedoskonałości cery. Ważne jest aby był on stonowany, najlepiej matowy (najkorzystniej wychodzi na zdjęciach i pomaga uniknąć efektu błyszczenia się) i delikatny. Makijaż ma nas lekko upiększyć i pokreślić urodę. W żadnym wypadku nie może znacząco zmieniać wyglądu twarzy, czy jej cech charakterystycznych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)