Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić płaszcz zimowy? Domowe sposoby

Warto zadbać o dobry stan naszej garderoby na chłodne dni, np. czyszczenie płaszcza zimowego. Sprawdź domowe porady.

Ta czynność sprawia kłopot wielu osobom, dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć, jak wykonać ją prawidłowo, bez obaw o uszkodzenie materiału, czy zniszczenie fasonu.

Od czego zacząć?

Najważniejszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać decydując się na wyczyszczenie płaszcza jest uważne przyjrzenie się metce i przeanalizowanie wszystkich znajdujących się na niej informacji. Dzięki temu dowiemy się, czy możliwe jest pranie, czyszczenie na mokro, czyszczenie chemiczne, prasowanie tradycyjnym żelazkiem lub parownicą  itd. Znając te informacje możemy podjąć decyzję, czy chcemy zrobić to samemu, czy zdać się na pomoc profesjonalnej pralni.

Czyszczenie chemiczne płaszcza

Jeżeli kupiliśmy sobie elegancki płaszcz zimowy i boimy się, że podczas czyszczenia moglibyśmy go uszkodzić, najlepiej zdecydować się na oddanie go do pralni chemicznej, w której zostanie profesjonalnie i dokładnie wyczyszczony. Pracownicy posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie z pewnością wybiorą najmniej inwazyjny, dobrany do rodzaju materiału sposób. Pozostaje odpowiedź na pytanie, ile kosztuje czyszczenie płaszcza zimowego? W pralni chemicznej cena ta wynosi od ok. 60 do 150 zł. Wiele zależy od długości i grubości płaszcza, materiału z jakiego został wykonany oraz rodzaju zabrudzeń. Zazwyczaj, najdroższe jest czyszczenie płaszczy zimowych skórzanych i zamszowych, ponieważ są one bardzo delikatne i wymagają szczególnej uwagi przy wykonywaniu wszystkich czynności.

Domowe sposoby na czyszczenie płaszcza

Jeżeli zabrudzenia nie są jednak zbyt duże, z powodzeniem możemy zdecydować się na pozbycie się ich samodzielnie. Jest to również rozwiązanie dla osób, które uważają, że cena czyszczenia chemicznego płaszczy jest zbyt wysoka i czują się na siłach, aby usunąć nawet większe i trudniejsze do wywabienia plamy. Decydując się na taki krok, musimy jednak pamiętać, że każdy materiał wymaga innego sposobu pielęgnacji. Większość kurtek i płaszczy nie nadaje się do prania w pralce. Mogłoby to uszkodzić ich zdolności izolacyjne, spowodować zmechacenie  tkaniny i trudne do zniwelowania odgniecenia i  uszkodzenia fasonu. Najlepszym sposobem na czyszczenie płaszcza w domu jest delikatne usuwanie plam za pomocą wilgotnej ściereczki, nasączonej bezpiecznym dla tkanin preparatem, np., szarym mydłem. Można również użyć specjalnego detergentu z lanoliną, przeznaczonego do czyszczenia odzieży. Świetnym sposobem na odświeżenie płaszcza wykonanego z wełny, pozbycie się kurzu i osiadających na nim zanieczyszczeń jest wyczesywanie go za pomocą drewnianej szczotki do ubrań zamoczonej w letniej wodzie. Oczywiście czynność tę należy wykonywać  „z włosem”, czyli w kierunku góra- dół. Suszenie powinno następować samoczynnie. Nie zaleca się używanie suszarek do ubrań, ani tradycyjnych żelazek.

Czyszczenie płaszcza na sucho

Bardziej wymagające materiały, których nie należy moczyć można czyścić bez użycia wody. Jak wyczyścić płaszcz na sucho samodzielnie, nie powodując uszkodzenia go? Domowych sposobów jest kilka. Jeżeli ubranie nie posiada plam, a my chcemy je jedynie odświeżyć, możemy spróbować je wywietrzyć. W ten sposób pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów, takich jak dym tytoniowy. Dobrym pomysłem, szczególnie zimą, jest wymrażanie ubrań. Wystarczy w mroźny dzień,  na kilka godzin pozostawić je np. na balkonie, a następnie dokładnie wyczesać za pomocą szczotki do ubrań. Pomoże to w pozbyciu się niewielkich zabrudzeń. Domowym sposobem na czyszczenie płaszczy posiadających większe plamy jest zaaplikowanie na nie soli, lub odrobiny sody oczyszczonej. Sprawdza się on jednak tylko w przypadku świeżych zabrudzeń. Jeżeli nasza garderoba posiada trwałe i trudne do usunięcia

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)