Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić rozmiar stopy? Jak dobrać rozmiar buta?

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić buty sportowe czy szpilki musisz dobrać odpowiedni rozmiar buta. Jak to zrobić?

Dlaczego rozmiar jest ważny?

Noszenie zbyt ciasnych butów jest nie tylko niewygodne, ale też niezdrowe. W łatwy sposób można doprowadzić do wytworzenia haluksa, pogłębić płaskostopie, a nawet spowodować wadę postawy. Zbyt duże obuwie będzie za to obcierać i zsuwać się ze stopy. Dlatego ważne jest, aby znać długość swoich stóp i odpowiednio dobierać noszone buty.

Rozmiary a centymetry

Istnieje dużo systemów rozmiarowych i oznaczeń, w których łatwo można się pogubić. Marki produkujące obuwie najczęściej posługują się trzema rozmiarami- tzw. europejskim, amerykańskim oraz z Wielkiej Brytanii, oznaczony symbolem UK. Każdy rozmiar przypisaną ma konkretną długość wkładki wewnątrz obuwia. Aby właściwie dobrać swój rozmiar należy zmierzyć swoją stopę i na tej podstawie wybrać odpowiednią długość wkładki.

Jak zmierzyć stopę?

Do zmierzenia długości stopy potrzebujemy kartki, ołówka i linijki.

  1. Ułóż kartkę papieru na gładkiej powierzchni, przyklej rogi, żeby uniknąć przesuwania.
  2. Gołą stopę postaw na środku kartki i dokładnie obrysuj jej kontur ołówkiem, trzymając go prostopadle do kartki.
  3. Zmierz powstały kontur linijką- weź pod uwagę najdłuższą linię, czyli zazwyczaj tą biegnącą od pięty do końca palucha.
  4. Powtórz czynność z drugą stopą.

Zdarza się, że stopy różnią się długością– w takim wypadku pod uwagę zawsze bierz dłuższą.

Wybieramy rozmiar

Zmierzyliśmy stopę- i co dalej? Zakłada się, że wkładka buta powinna być ok. 0.5 cm dłuższa niż stopa. Inaczej jednak zachowuje się but, w którym chodzimy na co dzień, a inaczej obuwie sportowe. Te drugie warto wybierać nawet o 1 cm większe, ponieważ stopa podczas wysiłku puchnie i buty dobrane ‘na styk’ mogą zacząć ugniatać.

Długość wkładki a rozmiar buta - tabela

Uwaga! Każda marka ma swoją tabelę rozmiarów, która może nieznacznie różnić się od tej przedstawionej powyżej. Rozmiar buta męskiego może być też trochę inny od damskiego. Damska ‘czterdziestka’ często okazuje się mniejsza niż jej męski odpowiednik.

Buty dla dzieci - jak dobrać rozmiar?

Dobór rozmiaru buta u dzieci bywa czasem prawdziwym wyzwaniem, bo małe pociechy szybko rosną. Wybierając obuwie dla dziecka warto zostawić ok. 1 cm zapasu, aby buty miały szansę posłużyć przez cały sezon. Numeracja europejska dziecięcych rozmiarów zazwyczaj zaczyna się od 16, a kończy w okolicach 36-37. Na stopę niemowlaka najczęściej będzie pasować rozmiar 16-18. Roczne dziecko zazwyczaj ma stopę długość 10-12 cm, czyli rozmiar 18-21. Rozmiary 22-26 będą odpowiedni dla 2-3 latka. Należy jednak brać pod uwagę to, że są to długości orientacyjne i zdarzają się dzieci rosnące szybciej lub wolniej. Starsze dzieci rozwijają się już bardzo różnie, dlatego niemożliwe jest oszacowanie wielkości stopy na podstawie wieku. Również wzrost dziecka nie jest miarodajny- zdarza się, że wysoka osoba ma nieduże stopy, a ta o przeciętnym wzroście będzie mieć je wyjątkowo duże.

Buty za małe, buty za duże- co zrobić?

Zdarza się, że kupujemy buty przez Internet i mimo sprawdzenia tabeli rozmiarów okazują się być w złym rozmiarze. Czasem też skuszeni promocją wybieramy parę, która nie pasuje idealnie do naszej stopy. Co wtedy? W przypadku za dużej pary dobrym rozwiązaniem jest zakup wkładki zmniejszającej rozmiar buta. Mają one różne formy- silikonowego zapiętka, wkładki pod śródstopie lub na całą długość obuwia. Dzięki dodatkowemu wypełnieniu stopa podnosi się i lepiej trzyma buta.

Jeśli kupiliśmy za małe buty możemy spróbować je rozbić. W sklepach obuwniczych dostępne są specjalne pianki do tego celu, dobrą metodą może okazać się też użycie wilgotnej skarpety. Zmoczoną, ale odciśniętą z nadmiaru wody skarpetę zakładamy na stopę i ubieramy buta. Aby je rozciągnąć należy nie tylko pospacerować ale też powyginać stopę, stanąć na palcach, piętach, wykręcić nogę. Taki zabieg powtórzony kilkukrotnie może skutecznie rozbić buty.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)