Udostępnij
Skomentuj

Jak dobrać koszule męskie? Co sprawdzić? Jak wybrać?

Zastanawiamy się nad przemyślanym doborem koszuli męskiej – na co warto zwrócić uwagę?

Koszula to niezbędny element wielu męskich stylizacji. Wykorzystywana jest ona zarówno na co dzień, jak i w pracy czy też przy specjalnych okazjach. Jej popularność wiąże się przede wszystkim z oczywistą elegancją, jaką gwarantują nawet modele kolorowe i urozmaicone ciekawymi wzorami. Do tego dochodzi także pewna uniwersalność, dzięki której koszule męskie doskonale komponują się w wielu ciekawych stylizacjach.

Co jednak istotne, koszule nie spełnią swoich zadań, jeśli zostaną w nieodpowiedni sposób dobrane. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby uniknąć tego typu problemów.

Koszule męskie – jaki styl?

Zacząć warto od początku, a więc określenia stylów, w jakich obecnie koszule są przygotowywane. Jak łatwo się domyślić, jest ich naprawdę sporo. Poniżej przedstawiamy te najczęściej wybierane.

  • Casualowe – kategoria ta jest bardzo szeroka, jednak wszystkie dostępne w niej produkty charakteryzują się pewną uniwersalnością, dzięki czemu koszule casualowe okażą się dobrym wyborem na co dzień, a także do pracy,
  • Codzienne – kategoria bardzo podobna do casualowej. Znajdziemy w niej zarówno koszule z długim, jak i krótkim rękawem. Są one zróżnicowane także pod względem kolorystycznym i wykorzystanych materiałów,
  • Eleganckie – są to przeważnie koszule męskie białe i utrzymywane w jednym, stonowanym koloru. Nie znajdziemy tu produktów wyróżniających się fantazyjnymi wzorami czy tez nadrukami,
  • Imprezowe – w tym przypadku często mamy dwie możliwości wyboru. Pierwsza związana jest z koszulami z krótkim rękawem i o swobodnym kroju, który nie krępuje naszych ruchów. Druga natomiast dotyczy koszul z długim rękawem, przylegających do ciała – dzięki temu doskonale komponują się z długimi spodniami i marynarką,
  • Egzotyczne – są to przede wszystkim modne koszule hawajskie i wyróżniające się wieloma ciekawymi wzorami.
  • Na wesele – w tej kategorii również mamy do czynienia z koszulami białymi, choć zdarzają się również koszule czarne, granatowe, różowe, a także utrzymane w innych odcieniach.
  • Na lato – są to przede wszystkim koszule z krótkim rękawem. Ich główną zaletą jest luźny krój, wysoka wygoda noszenia, a także często ciekawa kolorystyka i atrakcyjne wzory.

Jak wybrać koszulę – krój i rozmiar

Skoro wybraliśmy już styl, powinniśmy przejść do niezwykle ważnej kwestii, od której zależy to, jak koszula będzie na nas leżeć. Jeśli zdecydujemy się bowiem na produkt zbyt luźny, będzie on na nas wisiał, natomiast w przypadku koszul ciasnych, komfort ich noszenia będzie bardzo niski.

Jaki więc wybrać rozmiar koszuli męskiej? Uwagę należy zwrócić na wszystkie elementy jej budowy. W pierwszej kolejności będzie to rozmiar kołnierzyka, który powinien pozwalać nam na jego swobodne zapięcie. Istotna jest także długość rękawów oraz położenie szwu, który stanowi połączenie rękawów z barkiem – powinien znajdować się w miejscu zakończenia naszego barku. Istotna jest także szerokość rękawów oraz długość całej koszuli.

Jeżeli chodzi natomiast o krój, producenci dzielą go na trzy kategorie:

  • koszule męskie slim – są to tak zwane modele taliowe, które bardzo dobrze podkreślają sylwetkę.
  • koszule męskie regular – krój regularny, który jest pozbawiony wcięcia w talii.
  • koszule męskie relaxed – są to modele dla panów z brzuszkiem. Wyróżniają się szerszą budową.

Koszule męskie – kołnierzyk

Na koniec pozostały nam jeszcze rodzaj zastosowanego kołnierzyka. Najczęściej spotykana jest konstrukcja prosta, a więc tak zwany kent. Mowa o kołnierzyku uniwersalnym, który spotykany jest zarówno w koszulach eleganckich, jak i w tych do noszenia na co dzień.

Drugim rodzajem jest kołnierzyk włoski. Ze względu na budowę (szerokie końce, zostawione miejsce na pokazania krawata), wykorzystywane są głównie w koszulach formalnych. Ostatnim typem jest natomiast kołnierzyk buttondown, który wyróżnia się zastosowaniem guzików na końcach.

Oczywiście pozostaje również kwestia materiału, z którego została wykonana koszula, jednak jego wybór jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji, a także możliwości finansowych. Analiza powyższych kwestii pozwoli nam dobrać koszulę odpowiednio dopasowaną do naszej sylwetki i konkretnej okazji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)