Udostępnij
Skomentuj

Bielizna termiczna męska – jaką wybrać?

Bielizna termiczna to odzież, która jest niezastąpiona w sezonie jesienno-zimowym. Jaką wybrać i kiedy jej używać?

Odzież termiczna- co to jest?

Odzież termiczna to po prostu ubranie, które chroni przed chłodem i wyziębieniem organizmu. Poza odpornością na chłód często posiada dodatkowe funkcje- ochrania przed wiatrem, deszczem czy śniegiem. Najbardziej przydaje się w okresie jesienno-zimowym. Produkowana jest z materiałów o dużej gęstości i grubej strukturze, co zapewnia wyższą izolację cieplną. Przykładem ubrań termicznych są wełniane swetry, polarowe bluzy czy ocieplane kurtki. Bielizna termiczna to szczególny rodzaj odzieży termicznej, przeznaczona szczególnie dla mężczyzn i kobiet uprawiających sport na świeżym powietrzu.

Bielizna termiczna a termoaktywna

Pojęcia bielizna termiczna i bielizna termoaktywna często są używane wymiennie. Pojęcie odzieży termicznej jest jednak szersze niż termoaktywnej. Każda odzież termoaktywna jest odzieżą termiczną, ale nie każda termiczna jest termoaktywna. Bielizna termoaktywna ma za zadanie nie tylko zachowywać stałą temperaturę ciała, ale też odprowadzać pot i wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu zapewnia izolację cieplną i zapewnia odpowiednią wentylację. Dlatego np. puchowa kurtka męska jest odzieżą termiczną, ale nie jest termoaktywną.

Wysoka jakość to podstawa

Bielizna termoaktywna męska i damska produkowana jest ze specjalnie dobranych materiałów. Najczęściej są to tkaniny sztuczne, jak polipropylen czy poliamid, rzadziej materiały naturalne, pochodzenia zwierzęcego, jak wełna merynosów czy alpak. Produkcja takiej odzieży wymaga specjalnych warunków, producenci często dodają do materiałów jony srebra, aby uszlachetnić tkaninę. Cena bielizny termicznej nie jest niska, jednak idzie za tym jej wysoka jakość. Aby bielizna dobrze spełniała swoją rolę musi ściśle przylegać do ciała, dlatego dobranie odpowiedniego rozmiaru jest w tym wypadku kluczowe.

Dla kogo bielizna termiczna?

Bielizna termiczna jest najbardziej pożądana przez osoby aktywnie fizycznie. Szczególnie przydaje się podczas treningów na świeżym powietrzu. Biegacze i kolarze używają całych kompletów odzieży termicznej, składających się z legginsów lub szortów i obcisłej koszulki. W zależności od pory roku wybrać można koszulki z krótkim rękawem, bądź lekko ocieplane bluzy z wyższym kołnierzem. Dobrą opinią bielizna termiczna cieszy się również wśród miłośników sportów zimowych- narciarstwa, snowboardu czy zimowego nordic walkingu. Założenie kompletu bielizny gwarantuje utrzymanie ciepła, które wyprodukuje organizm podczas aktywności, ale odprowadzi całą wilgoć na zewnątrz, przez co nie zmarzniemy, ani nie zgrzejemy się. Bielizna termiczna jest dostępna w różnych wersjach, w wielu, nawet dużych rozmiarach, a także w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego każdy może wybrać coś dla siebie. 

Co poza bielizną?

Poza bielizną warto zainteresować się też innymi częściami garderoby o właściwościach termoaktywnych. Na zimowe wyjścia przyda się kurtka termiczna męska czyli np. softshell lub kurtka z membraną. Warto wziąć pod uwagę kurtki wyposażone dodatkowo w technologię Gore-Tex, która jest wodoodporna i ochroni przed deszczem. Dla ekstremalnych sportowców polecane są całe komplety odzieży termicznej lub kombinezony. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)