Udostępnij
Skomentuj

Bielizna termiczna damska- jak działa, jaką wybrać?

Bielizna termiczna jest niezastąpionym elementem w garderobie osób aktywnych. Jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Bielizna termiczna czy termoaktywna?

Bielizna termiczna i termoaktywna to pojęcia często stosowane wymiennie, jednak nie do koca oznaczają to samo. Czym się różnią?

  • Odzież termiczna – to szeroka grupa odzieży i bielizny. Odzież termiczna ma za zadanie chronić ciało przed zimnem i utrzymywać optymalną temperaturę ciała. Przykładem może być wełniana bluza czy ocieplana, puchowa kurtka. Jednak nie każda odzież termiczna zapewnia odpowiednią wentylację i może nie odprowadzać wilgoci. Dlatego nie wszystkie rodzaje odzieży termicznej nadają się do uprawiania aktywności.
  • Odzież termoaktywna- to specyficzny rodzaj odzieży termicznej. Bielizna termoaktywna to taka, która nie tylko izoluje od zimna, ale również zapewnia wentylację i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Zachowuje stałą temperaturę ciała, przez co nie marzniemy, a jednocześnie nie gromadzi potu i zapobiega zbieraniu się wilgoci.

Rodzaje bielizny termoaktywnej

Producenci odzieży termoaktywnej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i tworzą komplety bielizny dedykowanej osobom uprawiającym konkretne sporty.

  • Bieliza termoaktywna na narty i snowboard- ze względu na niskie temperatury podczas uprawiania tych sportów najważniejsze jest, aby bielizna taka zapewniała dobrą ochronę termiczną. Do produkcji kompletów na zimę często używane są naturalne materiały jak wełna z merynosów, lub połączenie wełny z tworzywami sztucznymi. Właściwości takiej bielizny sprawiają, że jadąc w góry nie musimy się martwić ani o nadmiar wilgoci, ani o zmarznięcie.
  • Bielizna termoktywna do biegania i na rower- często używana jest latem, dlatego musi zapewniać idealną wentylację. Aby spełniała swoją funkcję powinna być dobrze dopasowana, lekko obcisła, bo tylko wtedy będzie dobrze izolować i odprowadzać wilgoć. Do jazdy na rowerze warto wybrać stroje z dodatkowymi wkładkami w miejscu majtek, które zapobiegną przed otarciem od siodełka.
  • Bielizna termiczna motocyklowa- odpowiednie ubranie się do jazdy na motorze podczas zmiennych warunków atmosferycznych może być nie lada wyzwaniem. Deszcz, silny wiatr, mocne słońce mogą utrudniać jazdę i sprawiać, że motocyklista szybko zmarznie lub się przegrzeje. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór bielizny termoaktywnej, najlepiej wełnianej, która zapewni idealną izolację.

Jak nosić i jak dbać o bieliznę termoaktywną?

Przede wszystkim kupując komplet bielizny trzeba pamiętać o odpowiednim dobraniu rozmiaru. Za duże rozmiary uniemożliwiają bieliźnie termicznej spełnianie swoje funkcje, a więc są bezużyteczne. Bielizna nie może jednak uciskać ani obcierać.

Jak dbać o odzież termoaktywną? Wbrew powszechnie panującym opiniom pranie nie niszczy właściwości termicznych odzieży. Co więcej- kilkukrotnie założona, zanieczyszczona bielizna słabiej odprowadza wilgoć. Dlatego odzież pierz regularnie, w niewielkiej temperaturze ok. 30 stopni, z użyciem delikatnych proszków przeznaczonych dla dzieci, szarego mydła bądź specjalnych płynów do prania odzieży termoaktywnej. Te ostatnie można tanio kupić w sklepach z odzieżą sportową, a zapewnią odpowiednią ochronę podczas prania. 

Dlaczego warto?

W skrócie- bielizna termoaktywna zapewnia komfort podczas uprawiania aktywności, ale też podczas codziennych spacerów.

  1. Najczęściej jest bezszwowa, lub posiada bardzo niewielką ilość szwów, przez co idealnie przylega do ciała, nie obciera, jest wygodna i gwarantuje swobodę ruchów.
  2. Szybko schnie, od razu odprowadza pot na zewnątrz i zapewnia wentylację przez cały okres jej noszenia.
  3. Pomaga zachować stałą temperaturę ciała, przez co nie marzniemy, ani nie grzejemy się. Rozwiązuje kwestię ubierania się warstwowo na zmienną pogodę i pozwala unikać przeziębienia spowodowanego ‘przewianiem’.
  4. Jest dostępna w wielu wariantach, rodzajach, kolorach, dużej ilości rozmiarów, dlatego każdy może dopasować ją idealnie do swojej sylwetki i sportu, który uprawia.
  5. Jest tania- biorąc pod uwagę jej jakość i wytrzymałość (jeden komplet starcza zazwyczaj na kilka sezonów), cena odzieży termicznej wcale nie jest wygórowana.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)